Faculty and Staff

Office
Name / Position

Angie Killian

Principal

Tricia Nielson

Secretary

Aubree Barnum

Secretary

Sherilyn Woodhouse

Facilitator

Lenay Porter

Nurse
District Instructional Coaches
Name / Position

Rob Marsden

Arts

Charles Hanosek

Technology

Sarah Ward

Literacy
Kindergarten
Name / Position

Heather Parrish

Lesa Hyer

Natalie Price

First Grade
Name / Position

Amy Cook

Amy Jensen

Bethany Prestwich

Courtney McAvoy

Misty Jones

Second Grade
Name / Position

Alicia Powell

Angela Linford

Cassie Callister

Christy Nielson--PM

Stacy Aragon

Karen Grant--AM

Sherry Moody

Third Grade
Name / Position

Alyssa Mathis--AM

Mejken Lacrua--PM

Bethany Chambers

Kirstie Marx

Matt Jenkins

Meghan Gartner

Fourth Grade
Name / Position

Jackie Jarvis

Jordan Raddatz

Kacie Moss

Katelyn Weight

Sydney Denison

Fifth Grade
Name / Position

Andrea Harrison

Heidi Bundy

Lynn Teuscher

Mary Hollister

Sixth Grade
Name / Position

Bree Yocum

Sharla Thomas

Sheri Rivera

Jessica Larsen

Student Services and Special Education
Name / Position

Jeanette Taylor

Teacher

Lauren Nordstrom

Marnie Hiatt

Speech

Melissa Darley

Speech

Melissa Oldham

Technician

Hillary Allan

Teacher

Molly Rosenbaum

Psychologist

Roxanne Shumway

Counselor
Accommodated Core Class
Name / Position

Abby McLeod

Teacher

Kelly Martinez

Technician

Rosemarie Holland

Technician

Rebecca Terranova

Technician
Preschool
Name / Position

Michelle Fabis

Teacher

Natalie Kramer

Technician

Wendy Hoffman

Technician
Planning Time
Name / Position

Aubrey Sherratt

Art

Lindsey Downey

Library

Mandy Guymon

PE

Raeann Nelson

Music & After School Club

Trevor Nelson

Computers & After School Club
Intervention Technicians
Name / Position

Alisa Merrill

Technician

Corey Marsigli

Skill Building Technician

Crystal Cox

Technician

Jessi Anderson

Technician

M'Kenzy Thurgood

Technician

Maureen Stephens

Technician

McKenzie Sandberg

Skill Building Technician

Michelle Marziale

Technician

Tricia Ballard

Technician
Orchestra
Name / Position

Cheryl Wansgard

6th Grade Orchestra Teacher
ESL
Name / Position

Erika Campbell

ESL
Lunch Personnel
Name / Position Email / Website

Jennifer Bagley

Lunch Clerk

Jalarie Allen

Jamie Partridge

Kerri Larsen

supervision

Miranda Barton

Custodial Staff
Name / Position Email / Website

Jake Canto

Head Custodian

Ashlee Beagley

Sweeper

Carson Hoffman

Sweeper

Cindy Hughes

Sweeper

Karen Morrell

Head Adult Sweeper

Zac Summer